Coś na Wakacje

ZAKOPANE
Zwiedzanie
Zakopane to idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych. W okolicy znaleźć można wiele dobrze wyposażonych stoków narciarskich: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Butorowy Wierch, Nosal, Polana Szymoszkowa, Harenda i wiele innych. W mieście znajdują się również specjalne tereny do biegów narciarskich, do ski-alpinizmu oraz trasy slalomowe.Nie bez powodu Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Od 1990 roku na Wielkiej Krokwi odbywają się najważniejsze imprezy w skokach narciarskich, w tym Puchar Świata. W trakcie konkursu Pucharu Świata w 2002 roku obiekt zgromadził rekordową, 53-tysięczną publiczność.
Krupówki to najbardziej reprezentacyjna ulica w Zakopanem, położona w centrum miasta. U handlarzy na Krupówkach można kupić miejscowe pamiątki i oczywiście oscypki, a także skorzystać z innych atrakcji (przejażdżka dorożką, zdjęcia, obrazy i karykatury pamiątkowe itp.)W Zakopanem i okolicznych wsiach górale nadal kultywują swoje tradycje. Niezapomnianym przeżyciem może być uczestnictwo w prawdziwym góralskim weselu, które trwa nawet kilka dni. Nie brak na nim śliwowicy, ani typowych regionalnych przepysznych potraw takich jak kwaśnica, moskole czy własnoręcznie przygotowane wyroby mięsne.
Zakopane to także tradycja wyrobu oscypka – owczego sera. Wędzony oscypek jest ozdabiany przez bacę licznymi elementami. Innym regionalnym wyrobem jest twaróg, zwany bundzem. Górale starają się o jego wytwarzanie przeważnie w porze wiosenno – letniej, kiedy mleko ma łagodniejszy i bardziej naturalny smak.W lecie Zakopane jest idealnym miejscem na górskie wędrówki oraz wspinaczki wysokogórskie. Niepowtarzalna flora i fauna zbliżona do szwajcarskiej przyrody oczaruje każdego swym pięknem. Liczne szlaki piesze i rowerowe, a także sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewniają liczne atrakcje.
Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą wejść na szczyt Gubałówki pieszo, a potem zjechać krętym torem z wysokości 700 m na “sankach” lub w środku zamkniętych rur. Możliwa jest także przejażdżka kolejką na Gubałówkę.
Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne, a ze wzniesienia można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Na Kasprowy Wierch również można wjechać kolejką linową.Na południowym stoku Antałówki znajdują się nie tylko trasy i wyciągi narciarski. Na wzgórzu stoją także słynne wille: “Witkiewiczówka”, Gospoda Włóczęgów oraz basen kąpielowy zasilany wodami termalnymi.
Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem. Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Na brzegach jeziorka rosną wspaniałe limby, a w wodach żyją pstrągi. Warto zobaczyć także Czarny Staw położony tuż ponad Morskim Okiem. Jest drugim, co do głębokości jeziorem w Tatrach Polskich i otoczony jest górskimi szczytami.
Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich stanowią najbardziej niedostępną część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa. Z kamiennego mostu można podziwiać pierwszy z wymienionych wodospadów. Natomiast w Dolinie Pięciu Stawów, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pięć stawów.
Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany w trzech miejscach zwanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), zbliżają się blisko do siebie. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach dostępna dla turystów w każdym wieku i o każdej porze roku. Po drodze oprócz niezapomnianych widoków, można zobaczyć także liczne dodatkowe atrakcje: Jaskinię Mroźną, Wąwóz Kraków i Smoczą Jamę, Jaskinię Mylną i Raptawicką oraz Staw Smreczyński. Na Hali Ornak znajduje się ponadto schronisko, gdzie można odpocząć i posilić się.
Nad Staw Smreczyński prowadzi czarny szlak odchodzący sprzed schroniska na Ornaku. Jego przejście zajmuje niespełna 30 minut, a jego otoczenie stanowi ścisły rezerwat przyrody.
Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach.
W dolnej części tworzy głęboki wąwóz, na którym podobnie, jak w Dolinie Kościeliskiem występują przewężenia, zwane bramami. Swoją nazwę zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Dzięki występowaniu na dolinie dużej powierzchni polan i hal była największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. Od XVI wieku prowadzono na niej także prace górnicze i hutnicze, które trwały aż do drugiej połowy XIX wieku.
Polana Biały Potok leży poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego, u wylotu Doliny Lejowej. Wzdłuż przepływającego przez polanę Lejowego Potoku stoi ok. 30 szałasów pasterskich – bacówki, budynki mieszkalno-gospodarcze oraz szopy. Od XVII wieku górale wypasali na tych pastwiskach owce. Polana Biały Potok najpiękniejsza jest wiosną, kiedy pokrywa ją gęsty dywan kwitnących krokusów objętych ochroną ścisłą.
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej zlokalizowany przy ul. Kościeliskiej jest najstarszym obiektem sakralnym w Zakopanem, powstałym w 1847 roku. Budowla została wykonana w całości z drewna modrzewiowego, Wnętrze zdobią ludowe malowidła i rzeźby, a w ołtarzu głównym umieszczona została kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kościół Najświętszej Rodziny jest najstarszą rzymskokatolicką murowaną świątynią w Zakopanem. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neoromańskim. Wnętrze stanowi mieszankę stylu neoromańskiego i zakopiańskiego. Dnia 7 czerwca 1997 roku kościół odwiedził papież Jan Paweł II.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało wzniesione jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Obok kościoła znajduje się kaplica, gdzie umieszczona została figura Marki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego.Pięknymi przykładami góralskiej architektury i folkloru są także kapliczki. Najważniejsze z nich to: Kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, Kaplica Gąsieniców przy ul. Kościeliskiej oraz Kaplica na Kirach Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
W północnej części ogrodu klasztornego sióstr albertynek na Kalatówkach znajduje się niewielki drewniany budynek, nazywany Pustelnią Brata Alberta. Umieszczono tam celę dla założyciela zakonu, który często przybywał z Krakowa na Kalatówki. Obecnie w chatce urządzona jest Izba Pamięci po św. Bracie Albercie. 6 czerwca 1997 roku pustelnię nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbywa się w okresie letnim. Podczas festiwalu prezentowane są regionalne stroje góralskie, wystawy malarskie i plastyczne zdolnych artystów oraz przeprowadzane są degustacje regionalnych przysmaków. Swoje talenty i tradycyjne przyśpiewki prezentują także najlepsze góralskie kapele.
Tatrzańskie Wici to cykl różnych imprez związanych z wyrobem regionalnych tradycyjnych przysmaków. Między innymi organizowany jest “Festiwal Oscypka”, podczas którego pokazana jest jego produkcja, różne sposoby jego zastosowania w kuchni oraz przeprowadzane są różne zawody i konkursy.. Przez cały czas trwania Festiwalu odbywają się występy zespołów regionalnych, degustacja potraw góralskich oraz oscypka, buncu i żętycy.
“Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Na początku pomyślane były jako konkurs gawędziarzy i instrumentalistów, podczas których można było zobaczyć występy regionalnych zespołów. Po kilku latach program poszerzany został o konkurs śpiewaków ludowych, a następnie o konkurs na śpiew pytacy i mowę starosty weselnego, ogólnopolską wystawę i kiermasz sztuki ludowej, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie i występy zagranicznych zespołów regionalnych. “Sabałowe Bajania” to także Sabałowa Noc – piękna impreza plenerowa pod skocznią.
Warto zobaczyć także inne ciekawe miejscowości znajdujące się w sąsiedztwie Zakopanego. Są to między innymi: Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin
.Historia i geografia
W XII i XIII wieku Tatry z całym Podhalem były własnością królewską. Nazwa Zakopane pojawiła się już w dokumencie króla Zygmunta III Wazy z 1630 roku. Jej pochodzenie związane jest ze słowem karczowisko. Jak głosi tradycja, pierwszymi osadnikami w rejonie dzisiejszego Zakopanego byli chłopi i mieszczanie uciekający przed gniewem świeckich i duchownych panów.Chcąc zalegalizować swój pobyt na ziemi królewskiej, zakopiańscy osadnicy wysłali delegacje do króla. Złośliwi twierdzą, że przedstawili królowi Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu do zatwierdzenia dokumenty przywilejów rzekomo nadane ich przodkom przez samego Stefana Batorego w 1578 roku. Król ostatecznie zatwierdził w 1670 roku prawa mieszkańców wsi.
Ziemia przynosiła jednak niewielkie plony, dlatego mieszkańcy często napadali na kupców i podróżnych, rabując ich dobytek. Legendarnym zbójnikiem był żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Jura Janosik z Terechowej na Słowacji. Zbójnickie przygody i historie utrwalił w swych opowieściach Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
W XVIII wieku w trakcie poszukiwań górniczych odkryto w Tatrach złoża złota, srebra, miedzi i rudy żelaza., Złoża jednak wyczerpały się w II połowie XIX wieku.
Dobra Zakopanego wraz ze znaczna częścią Tatr Polskich zakupił w 1889 roku Władysław Zamoyski. Jego matka założyła w Kuźnicach, gdzie na stale zamieszkała z synem, szkolę gospodarczą dla dziewcząt. Uczęszczały do niej nie tylko bogate właścicielki, ale także ubogie szlachcianki i wiejskie dziewczęta. Hrabia Zamoyski natomiast ograniczył wyręby lasów i przyczynił się do zbudowania kolei do Zakopanego.Po I wojnie światowej hrabia Zamoyski zapisał cały majątek w formie fundacji narodowi. Dał on podstawę do utworzenia po II wojnie światowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.W roku 1886 Zakopane zostało oficjalnie uznane za uzdrowisko. Powstały pierwsze sanatoria, gdzie leczono gruźlicę. Zamożniejsi budowali własne wille, między innymi Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz i Stanisław Witkiewicz. Zakopane stawało się miejscem spotkań inteligencji i młodzieży ze wszystkich zaborów.W roku 1894 krakowski lekarz dr Ligocki udał się z dwoma malarzami, Włodzimierzem Tetmajerem i Wincentym Wodzinowskim, na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Postanowili stworzyć na wzór “Panoramy Racławickiej”, ogromną panoramę Tatr. Był to największy polski obraz, miał 115 m długości i 16 m. wysokości. Niestety, płótno nie dotrwało do naszych czasów.
Już pierwszego września 1939 roku Zakopane zostało zajęte przez najeźdźców hitlerowskich. Przewodnicy tatrzańscy, mistrzowie i wybitni narciarze kursowali regularnie między Zakopanem a Budapesztem. Przenosili meldunki, pieniądze, broń, nielegalne druki oraz przeprowadzali młodych ludzi, którzy pragnęli dostać się do organizowanej we Francji polskiej armii. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę, tak jak 23 letnia Helena Marusarzówna, przedwojenna czołowa polska narciarka, która złapana przez Gestapo, została rozstrzelana po długich torturach.Obecnie Zakopane jest ważnym ośrodkiem sportowym, w 1929 roku zostało gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, następnie w 1939 i w 1962. Od wielu lat gości też najlepszych skoczków świata na konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sukcesy Adama Małysza spowodowały, że pod Wielką Krokiew, gdzie odbywają się zawody, przychodziło 40 tys osób.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#Ulotność duszy w cieniu opętania przez #cyberszatana.

Z rozmyślań przy kawie