Niedziela w terenie

  Niedziela jak by to potocznie ująć dzień inny niż wszystkie chociaż co niektórzy tez pracują w Niedzielę. Mowa o służbach wszelakiego rodzaju , pracownikach na kasach , obsłudze lotnisk i innych takich tam firm mniej lub bardziej mi znanych. Ludzie ostatnio goniąc za wartością pieniądza zapominają o tym aby dzień święty świecić , z rodzina z przyjaciółmi. Pogoda dziś nas rozpieściła po tym jak zafundowała nam wiatr , deszcz i grad ale cóż radość nie będzie trwać długo ponieważ jutro pogoda się pogorszy.
  Korzystając z okazji zapraszam Was w moje malownicze okolice by podziwiać piękno natury Spalskich lasów a także na zwiedzanie pobliskiego Inowłodza i wspomnianej Spały wraz z Konewką.
Inowłódz – dawne miasto, obecnie wieś gminna w Polsce położona w Dolinie Białobrzeskiej, w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz, nad Pilicą. Inowłódz uzyskał lokację miejską przed 1370 rokiem, zdegradowany około 1550 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1618 roku, degradacja w 1870 roku. Region rolniczy a ziemie bogate w rudę żelaza i kamieni z ery Chalcedonu , gdzie ów kamień wydobywany jest w miejscowej kopalni odkrywkowej jednej z najstarszych i największych w Europie.
  Zabytki Inowłodza to Kościołek na wzgórzu im. Świętego Idziego oraz Zamek Kazimierza Wielkiego a także malownicze rozlewiska rzeki Pilica.
 Wspomniałem też o Konewce w , której uplasował się po wojenny Bunkier Goebbelsa. To schron kolejowy bliźniaczy do tego który mieści się w pobliskim leśnictwie Jeleń koło Tomaszowa Mazowieckiego.Miejsca do budowy ufortyfikowanych stanowisk dowodzenia wytyczono we wsiach Konewka i Jeleń, w początkach 1940 r. W Tomaszowie i Białobrzegach powstały pierwsze obozy dla robotników Organizacji Todta (OT), oddziałów Służby Pracy RAD. Przybyło ok. 3000 robotników z różnych rejonów Niemiec i Austrii, oraz koło 1500 Włochów
Na tereny przygotowane do budowy  wkroczyła firma Chemische Werke „Askania”.
oraz robotnicy z OT i. W samym Tomaszowie powstało kilka niemieckich firm pracujących na potrzeby Askanii. Zatrudniały ok. 1000 pracowników, a oprócz Niemców znalazło tam pracę wielu Polaków, których zatrudniano także przy pracach pomocniczych i transporcie, ale nie mieli oni wstępu bezpośrednio na place budowy.
W Konewce oddalonej 4 kilometry od Spały pod budowę wybrano dużą leśną polanę, pozostałą po masowym wyrębie lasów jeszcze w czasie I wojny światowej (w 1916 r. powstał w Konewce duży tartak). W położonym 6 km na południe od Spały, Jeleniu obiekty kwatery miały powstać nieopodal małej stacji kolejowej i drogi do Spały zwanej Carskim Traktem (tędy carowie dojeżdżali od stacji w Jeleniu do swej rezydencji w Spale). Od listopada 1940 r. stacja kolejowa w Jeleniu została zamknięta dla ruchu pasażerskiego.
  Spała natomiast może pochwalić się:
Według rejestru zabytków NID[11] na listę zabytków wpisane są obiekty:
kaplica pw. NMP Królowej, drewniany, 1922, nr rej.: 418 z 16.04.1991
park pałacowy, przy pałacu prezydenta RP, XIX w., nr rej.: 1/P-I-1/50 z 29.01.1950
most żelbetowy na rzece Pilicy, na drodze do Ciebłowic, 1936, nr rej.: 407 z 19.10.1989, nazwany 10 kwietnia 2011, w pierwszą rocznicę katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, imieniem gen. broni Tadeusza Buka[12]
bunkier w Konewce (ok. 3 km na pn od Spały)
W Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim znajdują się ponadto:metalowe słupki z bramy wjazdowej do rezydencji carów
budynek prywatnej toalety rodziny carskiej
budka wartownika z czasów II Rzeczypospolitej.
  Ponadto od Tomaszowa Mazowieckiego aż po Inowłódz zrobiona jest ścieżka rowerowa a także wodny szlak kajakowy na rzece Pilica od Tomaszowa aż po Domaniewice.
  Serdecznie Zapraszam.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z rozmyślań przy kawie

#Ulotność duszy w cieniu opętania przez #cyberszatana.

Coś na Wakacje